ADD SOME TEXT THROUGH CUSTOMIZER
ADD SOME TEXT THROUGH CUSTOMIZER

اصفهان

   
   
     

آشنایی با جاذبه های گردشگری اصفهان

معرفی جاذبه های گردشگری اصفهان

عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام (مسجد شاه)، کلیسای وانک، منار جنبان، کاخ چهل ستون و کاخ هشت بهشت و ... از جاهای دیدنی اصفهان می باشند.

معرفی شهر اصفهان

اصفهان مهد فرهنگ و هنر ایران زمین و سرزمین شاهکارهای بدیع معماری است. شهر اصفهان از مراکز باستان شناسی جهان با جاذبه های تاریخی بسیار می باشد. عمر سکونت در این شهر به دوره اشکانیان و ساسانیان میرسد ولی حفاری ها و اکتشافات مربوط به هزاره چهارم حکایت از پیشینهٔ طولانی‌تر شهر دارد.

شهر اصفهان مرکز استان اصفهان، با مساحتی حدود 250 كیلومترمربع، در دل فلات کشور ایران قرار گرفته است وآب و هوای آن نیمه خشك و معتدل است.

شهر اصفهان از روزگاران كهن تا كنون به نامهای: آپادانا، آصف هان، اسباهان، اسپاتنا، اسپاهان، آسپدان، اسپینر، اسفاهان، اصپدانه، انزان، بسفاهان، پارتاك، پاری، پرتیكان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپانه، شهرستان، گابا، گابیان، نصف جهان و یهودیه معروف بوده است. در شاهنامه فردوسی هم بارها به اصفهان( سپاهان) اشاره شده و از آن یاد شده شده است.

 
جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای گردشگری اصفهان    

اصفهان، مهد فرهنگ و هنر ایران زمین

شهر اصفهان با انتخاب شدن بعنوان اولین پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی در سال 2005 در بین مردم این کشورها بیش از پیش معروف گشته و گردشگران بسياري را بخود جلب نموده است. این شهر از لحاظ صنایع دستی مهمترین شهر کشور به شمار می آید که بیشتر صنایع دستی کشور اعم از قلم کاری، خاتم کاری، ترمه و... در آن تولید می شود و گردشگرانی که مشتاق به تهیه سوغات ایرانی هستند تقریباً صنایع دستی و سوغاتی های تمام نقاط ایران را در حاشیه میدان نقش جهان و در بازار قدیمی اصفهان میتوانند تهیه کنند.

   

لیست جاهای دیدنی اصفهان

عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله ، مسجد امام (مسجد شاه)، کلیسای وانک، منار جنبان، کاخ چهل ستون، کاخ هشت بهشت، چهار باغ، آتشگاه، گورستان قدیمی تخته فولاد، بازار تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان، باغ پرندگان، پل خواجو، پل شهرستان،باغ گل های اصفهان، سی و سه پل( پل الله وردی خان) و باغ پرندگان، باغ خزندگان، آکواریوم اصفهان... از مهمترین نقاط دیدنی و تاریخی شهر اصفهان می باشند.    

آثار تاریخی و جاهای دیدنی اصفهان

(( کاخ چهل ستون اصفهان ))

عمارت چهل ستون در آغاز قرن 11 هـ .ق در بین باغ و مجموعه بناها و كاخهای محوطه دولتخانه صفوی ساخته شده است. این عمارت عمدتا به خاطر پذیرائی رسمی از میهمانان و سفرای خارجی، طی سه مرحله و بر اساس یك طرح واحد ساخته شده است. مرحله اول ـ تالار اصلی و بزرگ. مرحله دوم ـ ایوان آئینه و اتاقهای طرفین آن. مرحله سوم ـ ایوان ستون دار كه از هجده عدد ستون و سقف چوبی تشكیل شده است. نام چهلستون به نشانه كثرت ستونها و انعكاس تصویر بیست ستون در آب استخر است.

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,چهل ستون

عمارت چهل ستون از جاهای دیدنی اصفهان می باشد

نقاشی های دیواری چهلستون زیر نظر هنرمند نامدار عصر صفوی، رضا عباسی با خصلت بزرگ نمائی به روش مینیاتورهای ایرانی انجام شده است. چهار تابلو بزرگ درون سالن، صحنه هایی از عرصه های نبرد و مجالس پذیرائی پادشاهان صفوی را نشان می دهد. دو تابلو بزرگ میانی از الحاقات بعدی با موضوع های مشابه است كه به قلم صادق نقاش باشی( هنرمند دوره قاجار) رسم شده است. متأسفانه بسياري از نقاشی های دوره صفوی در طول حكومت ظل سلطان، تخریب گردیده است. از اشعار دلپذیر نجیب كاشانی كه به( خط محمد صالح اصفهانی) بر پیشانی ایوان ستوندار مرقوم گردیده، این چنین استنباط می گردد كه این عمارت بی همتا در آغاز قرن 12 هـ.ق دچار حریق گردیده و در زمان شاه سلطان حسین صفوی تعمیر شده است.

     

 (( میدان نقش جهان (میدان امام) اصفهان ))

یكی از زیباترین میدان های جهان به طول حدود 512 متر و عرض 160 متر است كه در حوالی آن اطاق هائی در دو طبقه با یك اندازه و شكل احداث شده است. تعداد چهار اثر تاریخی بی همتا در اطراف میدان قراردارد. عمارت عالی قاپو ـ مسجد امام ـ مسجد شیخ لطف الله و سر درب بازار قیصریه، در وسط میدان اصلی، زمین و دو دروازه سنگی چوگان بوده است. میدان امامامروزی یكی از مراكز خرید صنایع دستی و همچنین محل برگزاری بسياري از مراسم ملی و مذهبی میباشد . در هر هفته نماز پرشكوه جمعه در این میدان برپا می گردد.

جاهای دیدنی اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,میدان نقش جهان

میدان نقش جهان، از جاذبه های گردشگری اصفهان

     

 (( بازار قیصریه اصفهان ))

سردرب قیصریه در شمال میدان امام( نقش جهان) ساخته شده است. این سردرب، یكی از زیباترین نقاشی های مربوط به دوران صفویه را نشان می دهد. از این سردرب، وارد یكی از زیباترین بازارهای جهان می شویم. بازار قیصریه در زمان صفویه مركز فروش كالاهای قیمتی بوده است و نمایندگان شركتهای خارجی در این مكان دارای حجره هائی بوده اند. بازار اصفهان یكی از بزرگ ترين بازارهای کشور ایران است كه دارای قسمتهای مختلف میباشد و در هرقسمت كالاهای خاصی را به فروش می رسانند. به عنوان مثال قسمت صنایع دستی اصفهان، طلا و نقره، قالی، كفش و غیره. بازديد از تمام قسمتهای بازار ساعتها به طول می انجامد.

جاهای دیدنی اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,بازار قیـصـریه اصفهان

بازار قیصریه، از مکانهای دیدنی اصفهان

     

 (( عمارت عالی قاپو اصفهان ))

عمارت عالی قاپو در قرن یازدهم هجری در شش طبقه احداث شده است. هر طبقه تزئینات هنری خاصی را دارا می باشد. از قسمتهای مهم این كاخ، ایوان طبقه سوم، حوض مسی در ا“ و تالار پذیرائی همین طبقه كه با زیباترین نوع نقاشی و گچ بری تزیین شده است. تالار موسیقی طبقه ششم و تزئینات گچ بری بی همتای آن و اکثر كارهای هنری توسط رضا عباسی هنرمند معروف آن زمان انجام گردیده است.

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های اصفهان,اماکن گردشگری اصفهان

عمارت عالی قاپو، از جاهای دیدنی اصفهان

     

(( مسجد امام اصفهان )) 

در جبهه جنوبی میدان نقش جهان ( میدان امام) ـ یكی از زیباترین مسجدهای جهان اسلام قراردارد به نام مسجد امام كه به فرمان شاه عباس اول، توسط استاد علی اكبر اصفهانی احداث گردیده است. در مرحله اول سردرب اصلی و جلوخان محل ورود با دو مناره خارجی مسجد ساخته می شود. درب مسجد با ورقهای نقره و طلا تزیین گردیده و مربوط به دوره شاه صفی، جانشین شاه عباس اول است. در داخل مسجد یك حیاط اصلی و مركزی، با چهار ایوان و دو حیاط فرعی جانبی قراردارد. گنبد خانه جنوبی به صورت دو پوش اجرا گردیده و فضای بین این دوگنبد حدود 12 متر ارتفاع دارد.

جاهای دیدنی اصفهان,اماکن گردشگری اصفهان,مسجد امام

مسجد امام، از مناطق دیدنی اصفهان

ارتفاع گنبد خارجی از كف مسجد 50 متر میباشد . كتیبه های مسجد، توسط خطاطان و خوشنویسان مشهور زمان صفویه مانند: علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمدصالح اصفهانی و محمدرضا امامی مزین شده است. تمام سطح ها جرزها و دیوارها و گنبد و مناره ها و طاق نماهای داخلی و خارجی مسجد از كاشی های هفت رنگ و مرعق پوشیده شده است. نقوش این كاشی كاریها( گل و بوته ها) به صورت مجرد و رمزی ظاهر می شود.

       

(( مسجد شیخ لطف الله ))

یکی دیگر از مناطق دیدنی اصفهان می باشد. در ضلع شرقی میدان امام نقش جهان مسجدی قراردارد كه در زمان شاه عباس اول صفوی، زمان احداث میدان و همراه با بناهای پیرامون آن به خاطر محل عبادت و حوزه تدریس مرحوم شیخ لطف اله، كه از علما و روحانیون بزرگ جبل عامل در لبنان بوده، ساخته شده است. ساختمان مسجد در سال 1011 هـ .ق شروع و در سال 1028 پایان یافته است. این مسجد دارای یك شبستان زیرزمینی است كه كف گنبدخانه را از سطح زمین بالاتر قرارداده است. بخاطر استفاده های خاص علمی ـ مذهبی از این مسجد، نیازی به احداث حیاط و مناره نبوده است. گنبد بر روی هشت طاق جناغی قرار گرفته و لبه این طاقها با كاشیهای پیچ به رنگ فیروزه ، تزیین یافته است.

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های دیدنی اصفهان,مسجد شیخ لطف اله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله از مکانهای دیدنی اصفهان

سطوح داخلی به خصوص محراب مسحد شیخ لطف اله از شاه كارهای بی همتای هنر كاشی كاری هفت رنگ و معرق است. در محراب دو كتیبه قرار دارد كه عبارت ذیل بر آن ها نوشته شده است:عمل فقیرحقیر محتاج به رحمه خدا محمد رضا بن استاد حسین بنا اصفهانی.

این نوشته بیان کننده آن است كه استادان و هنرمندان و سازندگان بناهای آن زمان در در برابر قدرت جان آفرین تسلیم فرود آورده و هیچ گاه نخوت و تكبر به وجودشان راه نیافته است.

       

(( مسجد جامع اصفهان ))

مسجد جامع اصفهان در گوشه شمال غربی میدان قدیم احداث گردیده است و از جاهای دیدنی اصفهان بشمار می رود. مسجد اولیه دركنار روستای قدیمی یاوان و احتمالاًُ بر روی یك بنای مربوط به پیش از اسلام احداث گردیده است.

شهر اصفهان در سال 24 هجری، دین مبین اسلام را می پذیرد و نخستین مسجد رادر محل فعلی با ابعادی محدودتر در سال 156 هجری می سازد. در قرن سوم هجری به دلیل گسترش شهر و انبوه جمعیت ، مسجد بزرگ تری بر روی مسجد اولیه پایه ریزی می گردد. عمده ترین سبك معماری به كار رفته در مسجد مربوط به دوره سلجوقی، به شیوه رازی است. در این شیوه كاربرد آجر و ایجاد نماهای آجری با طرحهای گره در حد اعلاء تبحر و زیبائی در نمای داخلی و خارجی گنبدهای خاكی و نظام الملك ظاهر گشته است.

جاهای گردشگری اصفهان,مناطق گردشگری اصفهان,مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان

گچ بری محراب او لجایتو، تزئینات كاشی كاری و خطوط بنائی و مقرنس سازی های گوناگون ایوانها همراه با كتیبه های خط كوفی و ثلث، نشانگر كوشش و علاقه هنرمندان اصفهانی در بنای این مسجد میباشد. مسجد جامع اصفهان را میتوان ، به حق دایره المعارف معماری و یادگارهای با ارزش تاریخی، فرهنگی و هنری شهر اصفهان محسوب نمود و بخاطر همین ارزشهای پنهانش، حفاظت و نگهداری از آن، از وظائف مذهبی، ملی و فرهنگی همگان تلقی می گردد.

       

(( كاخ هشت بهشت اصفهان ))

كاخ هشت بهشت در بین باغ بلبل، داخل مجموعه دولتخانه دوره صفوی در زمان حكومت شاه سلیمان( در نیمه دوم قرن 11 هجری قمری) ساخته شده است. موقعیت برتر باغ و عمارت هشت بهشت بگونه ای بوده كه ورودی های باغ از كلیه اضلاع آن انجام می گرفته است. در جنوب باغ هشت بهشت در زمان شاه سلطان حسین، مجموعه مدرسه و كاروان سرا و بازارچه احداث گردیده است.

جاهای گردشگری اصفهان,مناطق گردشگری اصفهان,كاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت، از جاهای دیدنی اصفهان

نام هشت بهشت عمدتا در تعبیر دوران خود، به مفهوم هشتی یا ورودی بهشت بوده است. عمارت هشت بهشت در دو طبقه و بر روی یك كرسی با ازاره سنگی ساخته شده و تركیب احجام و فضاهای معماری بگونه ای ماهرانه و متناسب انجام گرفته است. در وسط ساختمان، فضای اصلی و مركزی قرار دارد كه در پلان به صورت هشت ضلعی است. ارتباط دو طبقه از طريق دو دستگاه راه پله انجام می گیرد كلیه سطوح ایوانهای هشتی مركزی، اتاقها و راهروها، با سبكهای متنوعی تزیئن شده است. از خصوصیات خاص این عمارت، حوض مروارید و آبشار ایوان جنوبی است كه آب آن از حوض فوقانی تأمین شده است.

       

(( پل خواجو اصفهان ))

پل خواجو از دیگر جاهای دیدنی اصفهان می باشد که در زمان صفویه ساخته شده است. پل خواجو در قسمت شرق رودخانه زاینده رود  و در سال 1060 هجری، همزمان با زندگی شاه عباس دوم احداث شده است. پل خواجو در طراحی قدیم برای چند هدف در نظر گرفته شده است. قسمت بالایی برای حركت سریع و عبور كالسكه ها و چهارپایان بوده در حالی كه بخش تحتانی عمدتا برای حركت آرام و توقف و تأمل عابرین پیاده بوده است.

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,پل خواجو اصفهان

پل خواجو از جاذبه های گردشگری اصفهان

قسمت تحتانی تماماً از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه های عبور آب به صورت بند با تخته های قطور چوبی قابل كنترل بوده و با مسدود کردن كامل دهانه ها سطح آب در قسمت غربی پل بالا آمده و دریاچه كوچكی را بوجود می آورد. در سمت شرقی، پلكانهای سنگی انسان را تا حد تماس با آب به پائین هدایت می كند. ضمن اینكه این پلكانها خود محلی برای نشستن و لذت بردن از چشم اندازهای طبیعی میباشد. در قسمت مركزی پل، عمارت بیگلربیگی در طبقه فوقانی و در طرفین راهروی پل برای پذیرائی و تشریفات رسمی ساخته شده است كه اتاقهای آن در دوره های گوناگون با نقوش رنگ طلائی تزیین شده است.

       

(( سی وسه پل اصفهان ))

سی وسه پل از جاذبه های گردشگری بسیار معروف و  دیدنی اصفهان  به شمار می رود. زمانی كه اصفهان بعنوان مركز حكومت دولت صفویه انتخاب می گردد، جهت گسترش شهر به طرف جنوب متمایل می شود و عنصر مهم شهرسازی در آن طرح، محور چهار باغ بوده كه از دروازه دولت بسوی جنوب احداث می گردد و حدود شش كیلومتر طول آن بوده است.

جاهای دیدنی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,سی وسه پل اصفهان

سی و سه پل، از جاهای دیدنی اصفهان