معتبرترین گذرنامه های2020

سال های سال است که سفر کردن به دیگر نقاط جهان به تفریحی جذاب و پر طرفدار بدل گشته است و همه ساله گردشگران بسیاری به نقاط مختلف جهان سفر می کنند و این گونه به تفریح و سرگرمی می پردازند، اما در این میان برای رفتن به برخی کشورها یا بهتر بگوییم اکثر کشورهای مهم جهان مجوزی با عنوان گذرنامه و یا پاسپورت لازم است و بدون آن امکان سفر به این کشورها وجود ندارد.
حال گذرنامه ها از لحاظ اعتبار رتبه بندی شده و با توجه به رتبه آن ها، امکان سفر به برخی کشورها نیز همراه با گذرنامه کشور مذکور وجود دارد. به عنوان مثال در سال 2019 میلادی، با اخذ گذرنامه کشور ژاپن و سنگاپور، امکان سفر به 189 کشور جهان بدون اخذ ویزا نیز وجود داشت و این گذرنامه در لیست معتبرترین گذرنامه ها رتبه نخست را به خود اختصاص داده بود.

در رده بندی پاسپورت ها در سال 2020 اولین رتبه این لیست متعلق به کشور ژاپن گردید که به دارندگان این گذرنامه مجوز سفر به 191 کشور جهان داده می شود که نسبت به سال گذشته تعداد این کشورها از 189 به 191 افزایش یافته است، گذرنامه کشور سنگاپور نیز با سفر بدون ویزا به 190 کشور، رتبه دوم این لیست را به خود اختصاص داد که نسبت به سال 2019 تنزل یافته است.
رتبه سوم معتبرترین گذرنامه ها در این لیست به طور مشترک به کشورهای کره جنوبی،آلمان،ایتالیا و فنلاند تعلق گرفته است، جالب است بدانید که تا رتبه 8 این لیست همچنان متعلق به کشورهای اروپایی همچون اسپانیا، لوکزامبورگ، دانمارک،سوئد،فرانسه،سوئیس،پرتقال،هلند، ایرلند و اتریش است، رتبه هشتم این لیست نیز متعلق به آمریکا و بریتانیا می باشد که دارندگان این  گذرنامه می توانند بدون نیاز به ویزا به راحتی به 184 کشور جهان سفر کنند.
کشورهای نیوزلند،استرالیا و کانادا نیز در این لیست جایگاه نهم را به خود اختصاص داده اند، از دیگر کشورهای مهمی که در این لیست قابل توجه است امارات متحده عربی می باشد که در رتبه هجدهم این لیست قرار گرفته است که در واقع در منطقه خاورمیانه دارای قدرتمند ترین گذرنامه می باشد. دارندگان این گذرنامه می توانند به 171 کشور دنیا آزادانه سفر کنند.

ایران نیز در این لیست رتبه 98 جهان را به خود اختصاص داده است که در مقایسه با سال 2019 سه پله صعود داشته است، جالب است بدانید که کشورهای اریتره، کنگو و بنگلادش نیز در رتبه نهم قرار دارند و هم رتبه ایران می باشند. از دیگر کشور های خاورمیانه که در این رده بندی ها صاحب رتبه هستند می توان به رژیم اشغالی با رتبه 25، کویت با رتبه 57، بحرین با رتبه 58، بحرین رتبه 63، عمان رتبه 64 و عربستان سعودی در رتبه 66 قرار دارد.
اما در آخر این لیست می توان کشورهای همسایه ایران را دید که در واقع بی اعتبار ترین گذرنامه های دنیا را دارند، از این کشور ها می توان به افغانستان با رتبه 107 ام اشاره کرد که آخرین رتبه این لیست می باشد، پاکستان و عراق نیز در رتبه 104 و 106 قرار گرفته است.
گفتنی است که لیست معتبرترین گذرنامه های جهان سالی دوبار هر شش ماه از طرف موسسه هنلی و شرکا بر مبنای داده های جمع آوری شده از انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی و اطلاعاتی از تجزیه و تحلیل قوانین ویزا و اطلاعات مستند، به دست آمده و انتشار می یابد. مهم ترین ویژگی که در این لیست بسیار مورد توجه است تعداد کشورهایی است که می توان با هر گذرنامه به آن ها به راحتی سفر کرد.