معافیت عوارض خروج

چه افرادی از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند؟

طبق قانون هر مسافری که با گذرنامه‌ی جمهوری اسلامی ایران از کشور خارج می‌شود، باید عوارض خروج را پرداخت کند، اما برخی شهروندان از این قانون معاف شده‌اند.قانون عوارض خروج در سال ۱۳۶۴ در مجلس شورای اسلامی مصوب شد. آن زمان جمعیتی که از پرداخت این عوارض معاف بودند، بسیار گسترده‌تر بود؛ اما به تدریج گروه‌هایی از آن حذف شدند و طیف معاف‌شده‌ها کوچک‌تر شد.

مطابق با آخرین قانون تصویب شده در سال ۱۳۹۷، در بخش درآمدی جزء ۱ بند «د» تبصره‌ی ۱۱ قانون بودجه سال ۱۳۹۸، افرادی که از پرداخت مالیات عوارض خروج معاف شده‌اند، عبارت‌اند از:

۱. خدمه‌ی وسایل نقلیه‌ی عمومی سفرهای زمینی، دریایی و خطوط پروازی که در حین مأموریت یا انجام وظایف شغلی باید از مرز عبور کنند.

۲. دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور که مجوز تحصیل مرتبط داشته باشند.

از آنجا که بیشتر این دانشجویان در طول تحصیل چندین بار به کشور رفت‌وآمد می‌کنند، در قوانین موجود آمده است که فاصله‌ی خروج دوم باید بیش از ۳ ماه باشد، در غیر این صورت مشمول معافیت نخواهند بود. طبق قانون مصوب سال ۱۳۶۴ نیز معافیت از پرداخت عوارض شامل حال آن دسته از دانشجویانی نمی‌شود که وضعیت تحصیلی آن‌ها منطبق با ضوابط وزارت فرهنگ و آموزش عالی (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) نیست. در مصوبات اخیر اشاره‌ای به اصلاح این بند یا تغییر قانون آن نشده است.

۳. بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی برای درمان به خارج از کشور اعزام می‌شوند.

بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۶۴، به همراه بیمار (‌حداکثر یک نفر) به ترتیب به میزان ۶۰ و ۴۰ درصد مبالغ عوارض خروج در ماده واحده و تبصره یک آن تخفیف داده می‌شود. در مصوبات جدید معافیت پرداخت عوارض خروج، اشاره‌ای به اعمال تخفیف به همراه بیمار نشده است و مشخص نیست همراه بیمار همچنان مشمول این معافیت است یا خیر.

۴. جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند.

۵. ایرانی‌های مقیم خارج از کشور که دارای گذرنامه‌ی شغلی از وزارت کار و امور اجتماعی هستند.

۶. دارندگان گذرنامه سیاسی و خدمت.

۷. از سال ۱۳۹۷، زائران اربعین حسینی که به‌صورت زمینی در تاریخ مشخص شده‌ای به خروج از کشور اقدام می‌کنند، نیز از پرداخت عوارض معاف شده‌اند.

مرزنشینان و ایرانیان مقیم سواحل و جزایر خلیج فارس طبق قانون مصوب سال ۱۳۶۴ مجلس می‌توانستند بدون پرداخت عوارض خروج، با پروانه‌ی گذر به خارج از کشور رفت‌وآمد کنند؛ اما در لایحه‌ی بودجه سال ۱۳۹۷ این قانون اصلاح شد.

در مصوبه‌ی مجلس، عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات و مرزنشینان برای یک بار در سال، مطابق با قانون بودجه‌ی سال ۹۶ اخذ می‌شود. در جزء یک، بند (د) تبصره‌ی ۱۱ آمده است: «در سال ۱۳۹۸، عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات و مرزنشینان برای یک بار در سال بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن أخذ می‌شود.»

هزینه‌ی عوارض خروج از کشور برای سفر زیارتی زمینی در سال ۹۶، ۱۲٫۵۰۰ تومان و برای سفر زیارتی هوایی ۳۷,۵۰۰ تومان بود. همچنین عوارض خروج از کشور در سال ۹۶ برای سفرهای هوایی ۷۵ هزار تومان و برای سفرهای زمینی و دریایی ۲۵ هزار تومان بود.

نماینده‌ی ماکو و همچنین امام جمعه‌ی این شهر نسبت به حذف معافیت مرزنشینان از عوارض خروج بارها معترض شده و درخواست کرده‌اند که آیین‌نامه‌ی اجرایی عوارض خروج از کشور برای مرزنشینان تدوین شود. به نظر می‌رسد پس از اصلاح مصوبه‌ی مالیات عوارض خروج برای مرزنشینان، اجرای آن تعلیق شده است.

عوارض خروج از کشور در سال ۹۷ طبق نظر دولت، سه برابر شد و به مبلغ ۲۲۰ هزار تومان برای نخستین سفر خارجی در سال افزایش یافت. این مبلغ برای سفرهای دوم و سوم به میزان ۵۰ و ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد و مسافران موظف به پرداخت ۳۳۰ و ۴۴۰ هزار تومان هستند. پس از آن تا پایان سال هر سفر دیگری انجام شود، مسافر باید همچنان مبلغ ۴۴۰ هزار تومان بپردازد. این افرایش پلکانی در لایحه‌ی عوارض خروج از کشور سال ۹۸، به استثنای سفرهای زمینی زیارتی، شامل سفرهای هوایی خارج از کشور و سفر هوایی به حج و عتبات می‌شود.

درحال حاضر کودکان خردسال نیز معاف نیستند و عوارض خروج شامل حال آن‌ها نیز می‌شود، هرچند که در مصوبه‌ی سال ۱۳۶۴ اطفال تا سن هفت‌سالگی تمام، از پرداخت عوارض معاف شده بودند.