با ما تماس بگیرید

021-8682

سراب هنام در 15 کیلومتری الشتر استان لرستان

سراب هنام در 15 کیلومتری الشتر استان لرستان

سراب "هنام" سلسله؛ چشمه‌ای در دل یک‌خانه تاریخی

سراب هنام و خانه تاریخی رحمتی در شهرستان سلسله به دلیل قرار گرفتن دو اثر طبیعی و تاریخی کم‌نظیر در کنار یکدیگر هر ساله در فصول گردشگری پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر استان و کشور است.

استان لرستان همواره به دلیل تنوع آب‎ و ‎هوایی بی‌نظیر، آثار تاریخی و باستانی فراوان و جاذبه‌های بی‌نظیر و بکر گردشگری موردتوجه گردشگران بوده و به علت قرار گرفتن در مسیر ارتباطی استان‌های خوزستان و کرمانشاه در فصول گردشگری به ویژه ایام نوروز پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر کشور است.

شهرستان سلسله نیز با قرار گرفتن در شمال استان و به دلیل جوشش بیش از 400 چشمه و سراب دارای آب و هوایی دلپذیر و طبیعتی دل‌انگیز و فرح‌بخش است به‌گونه‌ای که زیبایی‌های دل‌فریب و آثار تاریخی بسیار این شهرستان هرسال در ایام گردشگری، گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط استان و کشور به این شهرستان که به بهشت لرستان معروف است می‌کشاند و بی‌شک این شهرستان می‎تواند در سایه‌سار توجه بیشتر مسئولان به یکی از شهرستان‎های پربازدید برای گردشگران تبدیل شود.

سراب هنام یکی از جاذبه‎های طبیعی و بکر سلسله

یکی از جاذبه‎های طبیعی و بکر سلسله، سراب هنام است، سرابی بی‌‎نظیر که به دلیل موقعیت خاص و چشم‎اندازی زیبا در پس درختان سربه‌فلک‌کشیده و باغات میوه و گردوی پایین‎دست، هر ساله گردشگران بسیاری را برای بازدید به این منطقه می‎کشاند.

سراب هنام در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر الشتر واقع‌ شده،این سراباز زیرآبادی برد بل و قسمتی از آن از روستای پرسک سرچشمه گرفته و در دو آب وارد رودخانه زز و رودخانه کهمان و چنارهمی‌شود و این آب‌ها در قریه امرایی به رودخانه کاکارضا می‌پیوندند.

رودخانه هنام نیز مانند رودخانه کاکارضا از مشرق به‌طرف جنوب غربی جریان دارد تمام آب رودخانه هنام برای کشاورزی زمین‌های اطراف آن‌که به جلگه هنام مشهور است مورد استفاده قرار می‌گیرد در دو طرف این رودخانه چمن‌زارهای باصفایی وجود دارد که عموماً وسیله اشخاص غرس شده‌اند.

سراب هنام چشمه‌ای در دل خانه یک خانه تاریخی

آنچه سبب وجه تمایز این سراب با سایر سراب‎های منطقه شده، سرچشمه گرفتن آن از دل بنایی تاریخی به نام خانه رحمتی است.

اندک تأملی در چگونگی جوشیدن این سراب از دل خانه تاریخی«رحمتی»، آسودن ساکنان آن را در پس خنکای نسیم این چشمه فرح‎بخش و سایه‎سار درخت کهن‌سال درون آن در ذهن بیننده تداعی می‎کند.

موقعیت منحصربه‎فرد سراب هنام و خانه تاریخی«رحمتی» و قرار داشتن بر سر راه ارتباطی خرم‎آباد، نورآباد و کرمانشاه، می‎تواند در صورت شناساندن و معرفی به گردشگران سبب جذب گردشگران این مناطق و افزایش بازدید از این جاذبه بی‎نظیر باشد.

وجود یک بنای تاریخی در کنار جاذبه‎ای گردشگری شاید نه‌تنها در استان بلکه حتی در کشور نیز جاذبه‎ای منحصربه‎فرد است و همین امر ضرورت توجه به آن را بیشتر می‎کند؛ خانه رحمتی در سال 85 به اداره میراث فرهنگی واگذارشده و به شماره 16079 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ساخت خانه رحمتی در دوران پهلوی اول

این اثر در دوران پهلوی اول در سال 1320 توسط مردان رحمتی ساخته‌شده و به همین دلیل این بنای تاریخی« خانه رحمتی» نام‌گرفته است.
بی‌شک در کنار این جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، حفظ و مرمت آثار باستانی، ایجاد مکان‎هایی برای اسکان راحت مسافران در حریم این آثار و جاذبه‎ها و دایر کردن بازارچه‎هایی موقت برای فروش صنایع‎دستی و سوغات‎های محلی، می‎تواند نقش چشمگیری در انتقال فرهنگ اصیل قوم لک و شناسایی آن برای قوم‎های دیگر و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان استان داشته باشد.

#روابط عمومی پرشین گلف

دسته ها: گشت و گذار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.